Grįžti atgal

15 privačios antstolių veiklos metų Bulgarijoje: nuo teisingumo deficito iki teisinio tvarumo

15 privačios antstolių veiklos metų Bulgarijoje: nuo teisingumo deficito iki teisinio tvarumo

2005 m. įgyvendinta antstolių institucinė reforma Bulgarijoje išvedė šalį iš teisingumo deficito eros, kai teismų sprendimai realiai nebuvo vykdomi ir sukūrė naują veiksmingą priverstinio skolų išieškojimo sistemą. Dabar privatūs Bulgarijos antstoliai kasmet grąžina 150 mln. Bulgarijos levų (76,5 mln. eurų) laiku nesumokėtų atlyginimų, išlaikymo išmokų, pradelstų paskolų, baudų už kelių eismo taisyklių pažeidimus ir kitų skolų.

Sprendimų vykdymo sistemos pažanga apžvelgta gruodžio 4 d. surengtoje internetinėje tarptautinėje konferencijoje, kuri skirta Bulgarijos privačių antstolių organizacijos 15 metų veiklos sukakčiai. Renginyje nuotoliniu būdu dalyvavo atstovai iš Bulgarijos ir užsienio valstybių  antstolių organizacijų, Tarptautinės antstolių ir teismo pareigūnų sąjungos (UIHJ) vadovai, Bulgarijos teisininkai ir politikai.

Reforma atnešė ir sprendimų vykdymo efektyvumą, ir teisinį tikrumą. Per 15 metų mes susidūrėme su populizmu, spaudimu ir neigimu. Tačiau šalyje nerasime nei vienos institucijos, kuri pasakytų, kad, veikiant privatiems antstoliams, kyla pavojus teismo sprendimams,– pradėdamas konferenciją kalbėjo Bulgarijos antstolių rūmų vadovas Georgi Dichev.

Jo žodžiais, Bulgarijos antstoliai turi didelį potencialą imtis neteisminio nedidelių skolų išieškojimo, kuris sėkmingai taikomas daugelyje šalių. Todėl numatoma tęsti konsultacijas su Nacionalinės asamblėjos atstovais, kad pigesnis ir greitesnis nedidelių skolų išieškojimas būtų įtvirtintas įstatyme.

Kaip pažymėjo Bulgarijos kolegas pasveikinusi Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė, Bulgarijos ir Lietuvos antstolių institucijos yra panašaus amžiaus. Privačių antstolių institutas Lietuvoje įkurtas tik dvejais metais anksčiau. Todėl Lietuvos antstoliai puikiai supranta, kaip sunku diegti naujoves ir kurti efektyvią sprendimų vykdymo sistemą.

Savo pranešime konferencijos dalyviams D. Satkauskienė pristatė 2013 m. Lietuvoje įdiegtų elektroninių varžytynių sistemą, kuri užtikrina maksimalų skolininkų turto realizavimo viešumą, prieinamumą ir veiksmingumą. Patraukli varžytynių forma, kai dėl parduodamo turto varžomasi nuotoliniu būdu ir kai vienu metu galima dalyvauti keliose varžytynėse, padidino potencialių pirkėjų ratą ir sudarė galimybes parduoti turtą už maksimalią kainą.

Bulgarijoje elektroninės varžytynės turėtų startuoti nuo 2021 metų pradžios.

Konferencijos metu akcentuota, kad elektroninės procedūros ir „minkštosios“ sprendimų vykdymo priemonės yra šiuolaikinio skolų išieškojimo prioritetai.

Pasak UIHJ Prezidento Mark Schmitz, akivaizdu, kad pasaulis po COVID-19 krizės taps kitoks. Nauja ekonominių nuostolių banga atneš bankrotus, nedarbą ir naujas skolas. Tačiau sprendimų vykdymo procesas turi išlikti žmogiškas. Po COVID-19 krizės laukianti socialinė ir ekonominė raida pareikalaus naujo požiūrio į skolų išieškojimą ir antstolio profesiją. Būtent antstoliai yra tie profesionalai, kurie, teikdami pirmenybę mediacijai ir skolų mokėjimo išdėstymui, galės užtikrinti skolininko ir kreditoriaus interesų pusiausvyrą.

Varnos apeliacinio teismo pirmininkė Vanuhi Arakelyan pripažino, kad be antstolių darbo teisėjų darbas taptų bevertis. „Jūs susiduriate  „akis į akį“ ir su skolininkais, ir su kreditoriais. Jums labai sunku, ypač dabar. Bet jūsų darbas ir yra dalis to, ką mes vadiname teisingumu“,- kalbėjo teismo vadovė.

Šiuo  metu Bulgarijoje veikia 195 antstolių kontoros, kuriose įdarbinta daugiau kaip 2000 darbuotojų. Privačių antstolių veikla valstybės biudžetą kasmet papildo apie 1,2 mlrd. Bulgarijos levų (0,61 mlrd. eurų).

Daugiau informacijos ir video:  https://www.uehj.eu/the-bulgarian-chamber-of-private-enforcement-agents-celebrated-its-15th-anniversary/

SEKITE MUS FACEBOOK!

Grįžti atgal