Grįžti atgal

Lietuvos antstolių rūmų valdytoja D. Satkauskienė: procedūrų skaitmenizavimas yra svarbi pasitikėjimo antstoliais sąlyga

Lietuvos antstolių rūmų valdytoja D. Satkauskienė: procedūrų skaitmenizavimas yra svarbi pasitikėjimo antstoliais sąlyga

UIHJ prezidentas M. Schmitz ir Lietuvos antstolių rūmų valdytoja D. Satkauskienė

Skaitmeninis laikmetis – tai ne tik naujos galimybės gerinti antstolių veiklos efektyvumą, bet ir nauji iššūkiai virtualioje erdvėje, kurioje daugėja skolingiems asmenims priklausančio skaitmeninio turto.

Tai akcentavo Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė, apskritojo stalo diskusijos metu aptardama skaitmenizavimo aktualijas su kitais Brazilijos sostinėje Rio de Žaneire 2024 m. gegužės 7-10 dienomis vykusio XXV Tarptautinės antstolių ir teismo pareigūnų sąjungos (UIHJ) kongreso dalyviais.

XXV UIHJ kongreso tema – „Antstolis: patikima trečioji šalis“, todėl renginio metu ypač daug dėmesio skirta antstolių profesinei etikai ir antstolių profesinės veiklos modernizavimui, nes tai yra vienos esminių pasitikėjimo antstoliais ir visa teisine sistema sąlygų.

„Mes Lietuvoje esame sukūrę informacines sistemas, kurios ne tik palengvina kasdienį antstolių darbą, padeda vykdyti funkcijas elektroninėje erdvėje, gauti duomenis iš registrų ir bankų, parduoti turtą elektroninėse varžytynėse, bet ir suteikia galimybę kreditoriams bei skolininkams nuotoliniu būdu dalyvauti vykdymo procese. Būdami bet kurioje pasaulio vietoje ir prisijungdami prie centralizuotos sistemos, jie gali betarpiškai bendrauti su antstoliais. Stengiamės sudaryti visas sąlygas, kad antstolis būtų arčiau kliento“, – kalbėjo D. Satkauskienė.

Ji pripažino, kad išieškojimas iš skaitmeninio turto, kriptovaliutų konfiskavimas ir realizavimas, antstolio apribotų socialinių tinklų paskyrų, pavyzdžiui, Facebook, vertės nustatymas šiandienos antstoliams kelia daug klausimų. Tenka plėsti žinias ir tapti daugiafunkciniais profesionalais. Bet dar didesnis iššūkis yra sukurti vientisas skaitmenines procedūras tarpvalstybiniu lygiu, o tai atrodo neįmanoma be informacinių sistemų sąveikos.

„Sistemų ir procesų suderinamumas taip pat labai svarbus Europos Sąjungos valstybių bendradarbiavimui. Pavyzdžiui, Europos veiksmingo teisingumo komisija (CEPEJ) yra priėmusi E. varžytynių organizavimo gaires ir tai yra puikus pavyzdys, kaip skirtingų valstybių patirtis gali padėti tobulinti nacionalines informacines sistemas pagal bendrus standartus“,– sakė Lietuvos antstolių rūmų atstovė.

D. Satkauskienės nuomone, UIHJ priimtas „E-kodeksas“ ir šio technologinio sprendimo panaudojimas įgyvendinant Europos Sąjungos reglamentus yra didžiulis pasiekimas ES lygiu ir taip pat nebejotinai stiprina antstolio, kaip patikimos trečiosios šalies, pozicijas.

 
"Skolininkams ir kreditoriams vis rečiau tenka fiziškai ateiti pas antstolį. Dažnai sakome, kad ateityje tikriausiai nebereikės antstolio kabineto kaip patalpos. Galbūt turėsime tik skaitmeninius antstolių biurus. Tikėtina, kad antstolių veikloje bus taikoma vis daugiau dirbtinio intelekto sprendimų, tačiau antstolis visada bus sprendimą priimantis subjektas ir teisėtumo garantas, o dirbtinis intelektas – tik antstolio pagalbininkas“,– sakė D. Satkauskienė.

Kaip akcentavo naujai 2024-2027 m. kadencijai išrinktas UIHJ prezidentas Marc Schmitz, teismo sprendimų vykdymas labai reikšmingas ekonomikai, nes efektyviai įvykdomi sprendimai užtikrina teisinį tikrumą. Žinojimas, kad nuosavybės teisės bus ginamos, padrąsina užsienio investuotojus. Tai skatina inovacijas ir ekonomikos augimą. „Šiuo požiūriu antstoliai turi būti tos trečiosios šalys, kuriomis pasitikima: besilaikančios aiškių procedūrų ir išliekančios neutraliomis“,– sakė M. Schmitz.

Siekdama formuoti ir įtvirtinti aukštus profesinės etikos standartus, UIHJ parengė ir išleido papildytą Pasaulinį antstolių etikos kodeksą. UIHJ prezidento M. Schmitz teigimu, nepriekaištinga profesinė etika didina pasitikėjimą antstoliais, tačiau ir patys antstoliai turi jaustis saugūs, nes saugumas būtinas nepriklausomumui: kai antstoliai jaučiasi saugūs ir valstybės ginami, jie gali laikytis įstatymų nepasiduodami jokiai įtakai.

Pasak UIHJ viceprezidento, Nyderlandų antstolio Jos Uitdehaag, augant poreikiui išieškoti iš skaitmeninio turto, daugėjant dirbtinio intelekto produktų ir didėjant kibernetinio saugumo svarbai, antstolių profesinė veikla tampa vis sudėtingesnė. Būtinas nuolatinis atsinaujinimas, kurį užtikrinant labai svarbus profesinių asociacijų vaidmuo: jos padeda koordinuoti šiuos procesus, sudaro galimybės išgirsti vieniems kitus, išmokti naujų dalykų ir būti pasiruošus pokyčiams.

Pasaulinio antstolių forumo dalyviai suformulavo keletą išvadų, kurios turėtų tapti antstolių profesinių organizacijų veiklos gairėmis: 1. pirminio antstolių ir teismo pareigūnų mokymo programa turėtų apimti visus jų veiklos aspektus; įgūdžių ugdymui privalomi tęstiniai mokymai turėtų būti kontroliuojami; 2. antstoliai ir teismo  pareigūnai turėtų laikyti aiškiai apibrėžtų etikos ir profesinių standartų, tokių kaip įvardinti Pasauliniame Vykdymo Kodekse; 3. antstoliai ir teismo pareigūnai turėtų būti skatinami vykdyti ir plėtoti su jų funkcijomis suderinamą papildomą veiklą, ypač tokią, kuri padeda apsaugoti ir užtikrinti proceso šalių teises ir kuria siekiama paspartinti teismo procesus bei sumažinti teismų daro krūvį; 4. antstoliai ir teismo pareigūnai turi būti lyderiai kuriant ir plėtojant  skaitmenines priemones, būtinas optimaliam jų veiklos įgyvendinimui; 5. antstoliai ir teismo pareigūnai turi būti skatinami tapti patikima trečiąja šalimi, kad būtų užtikrinamas teisinis saugumas, ypač įrodymų rinkimo srityje; 6. Antstoliai ir teismo pareigūnai turėtų įtraukti į savo mokymo programas Pasaulinį Vykdymo Kodeksą ir drauge su Tarptautine antstolių ir teismo pareigūnų sąjunga užtikrinti, kad šis kodeksas būtų prieinamas kuriam atitinkamam subjektui.

1952 m. įkurta UIHJ šiuo metu vienija 100 antstolių organizacijų (narių ir asocijuotų narių) iš 94 pasaulio šalių.

SEKITE MUS FACEBOOK!

Grįžti atgal