Grįžti atgal

Kosovas – jau aštuntoji Europos valstybė, perimanti Lietuvos antstolių patirtį

Kosovas – jau aštuntoji Europos valstybė, perimanti Lietuvos antstolių patirtį

Liepos 2-3 dienomis Vilniuje lankėsi Kosovo privačių antstolių rūmų ir Kosovo teisingumo ministerijos atstovai. Dalykinės viešnagės tikslas – susipažinti su Lietuvos antstolių savivaldos institucijų veikla ir skolų išieškojimo procesų organizavimu mūsų šalyje.

Kosovo privačių antstolių organizacija už Lietuvos antstolių rūmais dvigubai jaunesnė, todėl kolegoms ypač vertinga Lietuvos antstolių rūmų patirtis užtikrinant antstolių profesijos sutelktumą ir formuojant aukštus profesinės veiklos standartus. Ir nors Kosovo privačių antstolių rūmai, šiuo metu vienijantys 45 antstolius, narių skaičiumi daugiau nei dvigubai mažesni, veiklos iššūkių ir spręstinų klausimas sąrašas toks pat gausus.

Beje, Kosove galime rasti ir sektinos antstolių praktikos pavyzdžių. Čia, analogiškai kaip Belgijoje, antstoliams suteikta teisė išieškoti neginčijamas skolas be teismo sprendimo. Pasak Kosovo privačių antstolių rūmų etikos komiteto pirmininko, antstolio Arben Gashi, tokia antstolių pagalba labai reikalinga komunalinių ir kitų paslaugų teikėjams. Tai drausmina klientus ir labai supaprastina skolų išieškojimą tais atvejais, kai klientai laiku neatsiskaito.

Per susitikimą-diskusiją Lietuvos antstolių rūmuose prezidiumo pirmininkas, antstolis Irmantas Gaidelis svečiams pristatė šio kolegialus Lietuvos antstolių rūmų valdymo organo veiklą. Jo žodžiais, kasmet susirinkdamas daugiau kaip į 30 posėdžių, prezidiumas dirba kaip strateginių sprendimų ir idėjų generavimo kalvė ir siekia užtikrinti strateginių darbų tęstinumą. Viena iš sėkmingai įgyvendintų Prezidiumo idėjų – nuo 2011 m. galiojanti  skundų dėl antstolių procesinių veiksmų nagrinėjimo tvarka, pagal kurią skundas dėl antstolio procesinių veiksmų pirmiausia paduodamas antstoliui ir tik antstoliui skundą atmetus ginčą sprendžia teismas. Antstolių kontorose patenkinama maždaug penktadalis visų gaunamų skundų dėl antstolių procesinių veiksmų, todėl atitinkamai sumažėjo ir teismų darbo krūvis.

Antstolių garbės teismo narys, antstolis Artūras Auglys kolegas iš Kosovo supažindino su Lietuvoje  veikiančiais drausminės atsakomybės taikymo antstoliams ir antstolių padėjėjams mechanizmais. Kaip pabrėžė A. Auglys, per 20 veiklos metų Antstolių garbės teismui teko nagrinėti 165 drausmės bylas, tačiau nuobaudos paskirtos tik 100 atvejų, kadangi ne visi vertinti poelgiai pripažinti drausminiais nusižengimais. Svečius ypač domino 2021 m. įgyvendinti struktūriniai pokyčiai, kai į Antstolių garbės teismo veiklą įtraukiami ir du visuomenės atstovai.

Lietuvos antstolių valdytoja Dovilė Satkauskienė susitikimo metu papasakojo apie Lietuvos antstolių rūmų vykdomas funkcijas. Tarp jų – ne tik atstovavimas antstolių interesams įvairiose organizacijose, teismuose ar antstolių veiklos patikrinimai, bet ir antstolių profesinės kvalifikacijos mokymų, renginių bei konferencijų organizavimas. Dar viena svarbi funkcija yra rašytinių vykdomųjų dokumentų paruošimas centralizuotam skirstymui bei įkėlimas į Antstolių informacinę sistemą, kasmet apdorojant apie 25 tūkst. vykdomųjų dokumentų.  

Diskusijoje taip pat dalyvavo antstolė, Lietuvos antstolių rūmų revizijos komisijos pirmininkė Svetlana Kastanauskienė.

Antrąją vizito dieną svečiai apsilankė Valstybės įmonėje Registrų centre, kur buvo supažindinti su informacinių technologijų sprendimais sprendimų vykdymo procese ir sužinojo, kokiu principu veikia išieškotas lėšas proporcingai paskirstanti Piniginių lėšų apribojimo informacinė sistema (PLAIS).

Susitikimas antstolio R. Vasiliausko kontoroje

Antstolių Roberto Vasiliausko bei Nemiros Šiugždaitės-Stakeliūnės ir Dariaus Stakeliūno kontorose kolegos iš Kosovo turėjo galimybę pamatyti, kaip veikia Antstolių informacinės sistemos funkcionalumai, sukuriantys elektroninę vykdomąją bylą ir užtikrinantys sprendimų vykdymo procesus elektroninėje erdvėje.

Lietuvos patirtį diegiant elektronines varžytynes, perkeliant kitus sprendimų vykdymo procesus į elektroninę erdvę, plėtojant antstolių paslaugas bei funkcijas taip pat yra perėmusios Latvija, Estija, Moldova, Gruzija, Ukraina, Bulgarija, Makedonija.

Kosovo privačių antstolių rūmų prezidentas I. Shala ir Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkas, antstolis I. Gaidelis. Simbolinis suvenyras Lietuvos antstolių rūmamas

SEKITE MUS FACEBOOK!

Grįžti atgal