Kosovo privatiems antstoliams minint profesinės veiklos dešimtmetį, Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė šios Balkanų šalies kolegas kvietė toliau stiprinti profesinę savivaldą bei orientuotis į tarptautiniu mastu išskiriamus sprendimų vykdymo tobulinimo prioritetus.
„Stipri antstolių profesinė savivalda, prisitaikymas prie skaitmeninio amžiaus pokyčių ir antstolių teisinių paslaugų plėtojimas yra tie veiksniai, kurie stiprina ir privačių antstolių institutą, ir valstybės teisinę sistemą“,– akcentavo D. Satkauskienė lapkričio 15 d. Kosovo sostinėje Prištinoje surengtos tarptautinės konferencijos metu.
D. Satkauskienės teigimu, į trečiąjį veiklos dešimtmetį įžengusių Lietuvos privačių antstolių patirtis jau ne kartą patvirtino, kad stipri savivalda padeda antstolių bendruomenei aktyviai dalyvauti teisėkūros procesuose: ne tik reaguoti į įstatymų pakeitimų iniciatyvas, bet ir patiems inicijuoti reikiamus įstatymų pakeitimus. Stipri savivalda taip pat stiprina garantijas, kad bus reikiamai ginami teisėti interesai kiekvieno antstolių bendruomenės nario, kuris nuolatos rizikuoja nukentėti ir dėl skolingų asmenų priešiškumo, ir dėl galimai šališko atsakingų institucijų požiūrio vertinant antstolio veiksmus.
Konferencijos metu atstovaudama Tarptautinei antstolių ir teismo pareigūnų sąjungai (UIHJ), D. Satkauskienė atkreipė dėmesį į šios organizacijos parengtus ir išleistus tarptautinius kodeksus, kaip į universalius antstolių profesinės veiklos orientyrus. Tai Pasaulinis vykdymo kodeksas (Global Code of Enforcement) ir Pasaulinis skaitmeninio vykdymo kodeksas (Global code of digital enforcement).
Kadangi pastaraisiais dešimtmečiais suformavo nauja turto rūšis – skaitmeninis turtas – turi formuotis ir antstolių praktika vykdant išieškojimą iš skaitmeninio turto. D. Satkauskienės žodžiais, tai didelis iššūkis bet kurios šalies antstoliams, kadangi labai trūksta ir teisinio reglamentavimo, ir profesinių įgūdžių. Todėl UIHJ išleisti pasauliniai kodeksai gali tapti pagrindu formuojant kokybiškai naujas skolų išieškojimo formas.
Maksimalus sprendimų vykdymo procesų perkėlimas į elektroninę erdvę gerina skolų išieškojimo efektyvumą ir didina antstolių paslaugų prieinamumą visiems gyventojams, sakė D. Satkauskienė. Tačiau, jos žodžiais, ne mažiau svarbus yra sprendimų vykdymo procesų konsolidavimas elektroninėje erdvėje: antstoliams turi būti suteikiama prieiga prie oficialių registrų, visa reikiama informacija apie skolininkų turtą, turi būti kuriamos integracinės informacinių sistemų sąsajos.
Kaip pripažino Lietuvos antstolių rūmų valdytoja D. Satkauskienė, antstolių įvaizdžio klausimas dėl antstolių vykdomų nepopuliarių priverstinio pobūdžio funkcijų yra komplikuotas visose šalyse. Tačiau lygiai taip pat visose šalyse gyventojai palankiai vertina nepriverstinio pobūdžio antstolių paslaugas: faktinių aplinkybių konstatavimo, dokumentų įteikimo ir kitas. Taigi, šios paslaugos naudingos ne tik sprendžiant teisinius ginčus ir padedant žmonėms jų išvengti, bet ir gerinant antstolių įvaizdį, kalbėjo D. Satkauskienė.
Kosovo privačių antstolių rūmų organizuotoje konferencijoje Kosovo teisingumo ministerijos atstovai, Kosovo teismų tarybos, JAV Tarptautinio vystymosi agentūros (USAID) bei Nyderlandų projektų sprendimų vykdymui Balkanų regione stiprinti (BESP) atstovai.
Kosovo privačių antstolių rūmai įsteigti 2014 m. ir šiuo metu vienija 45 antstolius.