Balandžio 29 d. pasveikinęs Antstolių susirinkimo dalyvius, Teisingumo Ministras Rimantas Mockus padėkojo antstolių bendruomenei už reikšmingą vaidmenį padedant įgyvendinti teismo sprendimus ir stiprinant visuomenės pasitikėjimą valstybės teisine sistema.
Kovo 6-8 dienomis Vilniuje su pažintiniu vizitu lankėsi Nyderlandų karališkosios antstolių organizacijos (Koninklijke Beroepsorganisatie van Gerechtsdeurwaarders, KBvG) atstovai: prezidentė Chris Bakhuis ir valdybos narys Patrick Plate. Esminis vizito tikslas buvo susipažinti su informacinių technologijų panaudojimu Lietuvos sprendimų vykdymo procese, o betarpiški susitikimai virto ir abipusiai naudingos patirties mainais.
Kaip mažinti administracinę naštą teismo ir antstolių darbe ir kaip užtikrinti, kad teismo sprendimai realiai drausmintų savo prievolių nevykdančius asmenis?
Iškilmingos ceremonijos metu vasario 17 d. Teisingumo ministerijoje kartu su kitų profesijų atstovais prisiekė antstolės Jurga Pranckevičienė ir Simona Pivoriūnė. Abi teisininkės iki šiol dirbo antstolių padėjėjomis ir yra laimėjusios viešą konkursą antstolio vietai užimti.
Padedant antstoliams bent dalį reikalaujamų skolų 2024 m. atgavo 18,2 tūkst. kreditorių. Tarp jų – 5 tūkst. juridinių asmenų ir 12,8 tūkst. fizinių asmenų. Dar beveik 39,5 tūkst. kreditorių naudai buvo vykdomas tęstinis išlaikymo (vadinamųjų alimentų) išieškojimas periodinėmis išmokomis.
Nuo šių metų pradžios visi nauji kreditorių reikalavimai dėl vieno asmens skolų ir nepiniginio pobūdžio prievolių pateikiami vykdyti tam pačiam antstoliui. Tokia tvarka supaprastina ir atpigina sprendimų vykdymo procedūras tiek skolininkams, tiek kreditoriams.
Antstolių išieškomų skolų Lietuvoje turi beveik 222 tūkst. fizinių asmenų, arba beveik 8 proc. visų šalies gyventojų. Ir, dėmesio! Net 63 proc. skolingų gyventojų šiuo metu niekur nedirba ir negauna jokių legalių pajamų. Tai reiškia, kad beveik Klaipėdos dydžio „skolininkų miestas“ gali sau leisti visai nemokėti skolų, kadangi išieškojimas iš „šešėlinių“ pajamų neįmanomas.
Lietuvos antstolių rūmų iniciatyva pirmą kartą sudarytas skolų žemėlapis parodė, kad įsiskolinimo lygis atskirose savivaldybėse skiriasi kelis kartus. Iš žemėlapio matyti, kad mažiausiu pradelstų skolų bagažu išsiskiria tankiausiai apgyvendintos Lietuvos vietovės ir kurortai, o didžiausiu – rečiau apgyvendinti periferijos regionai, ypač esantys pasienyje su Rusija ir Baltarusija.
Nors dauguma Lietuvos gyventojų žino, kad antstoliai išieško ne tik priteistas skolas, bet ir teikia ikiteisminio skolų išieškojimo paslaugas, pinigines skolas didžioji dalis žmonių siektų atgauti savo pastangomis. Tokias nuostatas atskleidė šių metų spalį bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas reprezentatyvus visuomenės nuomonės tyrimas.
Kosovo privatiems antstoliams minint profesinės veiklos dešimtmetį, Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė šios Balkanų šalies kolegas kvietė toliau stiprinti profesinę savivaldą bei orientuotis į tarptautiniu mastu išskiriamus sprendimų vykdymo tobulinimo prioritetus.