Grįžti atgal

Antstolių veika Nyderlanduose ir Lietuvoje: skirtybės sufleruoja naujas idėjas

Antstolių veika Nyderlanduose ir Lietuvoje: skirtybės sufleruoja naujas idėjas

Iš kairės į dešinę: Lietuvos antstolių rūmų ekspertė-konsultantė V. Muravjova, Lietuvos antstolių rūmų valdytoja D. Šnirpūnė, antstolis R. Vasiliauskas, Nyderlandų karališkosios antstolių organizacijos valdybos narys P. Plate prezidentė C. Bakhuis

Kovo 6-8 dienomis Vilniuje su pažintiniu vizitu lankėsi Nyderlandų karališkosios antstolių organizacijos (Koninklijke Beroepsorganisatie van Gerechtsdeurwaarders, KBvG) atstovai: prezidentė Chris Bakhuis ir valdybos narys Patrick Plate. Esminis vizito tikslas buvo susipažinti su informacinių technologijų panaudojimu Lietuvos sprendimų vykdymo procese, o betarpiški susitikimai virto ir abipusiai naudingos patirties mainais.

„Nyderlandų ir Lietuvos sprendimų vykdymo sistemos labai skirtingos, kaip ir mūsų valstybės. Sudėję ant vieno stalo visus antstolių profesijos skirtumus ir panašumus, matome puikų lauką naujoms mūsų profesinės veiklos tobulinimo idėjoms,“– sako Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkas,  antstolis Irmantas Gaidelis.

Skirtingai nei Lietuvoje, priteisiamų skolų turintis Nyderlandų gyventojas negali apsieiti be antstolių pagalbos net ir geranoriškai atsiskaitydamas su kreditoriumi: tik antstolis civilinio ginčo dalyviui gali įteikti teismo dokumentus apie pradedamą skolos priteisimo procesą ir už šią paslaugą skolininkams tenka susimokėti. Kasmet Nyderlandų antstoliai įteikia apie 1,5 mln. teismo dokumentų.

Taip pat skirtingai nei Lietuvoje, kur skolingų asmenų lėšos kredito įstaigose apribojamos ir nurašomos internetu, Nyderlanduose šios procedūros iki šiol vykdomos „popieriniu“ būdu: tiek nurodymus bankams taikyti lėšų areštą ir nuskaityti lėšas, tiek informaciją sąskaitų savininkams antstoliai siunčia paštu. Tokios procedūros trunka gerokai ilgiau ir brangiau kainuoja.

Pasak Nyderlandų karališkosios antstolių organizacijos prezidentės C. Bakhuis, šiuo metu jų šalyje ieškoma galimybių, kaip padėti skolų turintiems žmonėms įvykdyti savo prievoles kuo pigesniu būdu. Vienas iš tokių būdų – procedūrų perkėlimas į elektroninę erdvę ir būtent todėl Lietuvos kolegų patirtis Nyderlandų antstoliams labai vertinga. Detaliau su Lietuvoje įdiegtomis specializuotomis informacinėmis sistemomis – Antstolių informacine sistema ir Piniginių lėšų apribojimo informacine sistema – svečiai supažindinti Valstybės įmonėje Registrų centre.

O apsilankymo antstolio Roberto Vasiliausko kontoroje metu žvelgdama į popieriais nenukrautus darbo stalus, C. Bakhuis su šypsena replikavo: „Švarus stalas – švari galva“. Antstolis R. Vasiliauskas svečiams papasakojo, kad pastaraisiais metais jo kontoroje stengiamasi išsiversti be popierinių dokumentų visais atvejais, kai tai įmanoma. Nyderlandų kolegoms buvo įdomu pamatyti, kaip praktiškai veikia Antstolių informacinė sistema, kaip realiu laiku gaunami duomenys iš oficialių registrų, kokią informaciją apie skolininką antstolis turi.

Kaip pasakojo Nyderlandų antstolis P. Plate, Nyderlandų antstolių kontorose plačiai taikomi interneto pokalbių robotai (angl. Chatbot). Ši priemonė padeda suteikti pareiškėjams pirminę informaciją ir atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus. Pasak Lietuvos antstolių rūmų valdytojos Dovilės Šnirpūnės, Lietuvos antstolių rūmuose šiuo metu taip pat testuojamas pokalbių robotas, kuris generuoja atsakymus į pareiškėjų paklausimus apie elektronines vykdomąsias bylas ir teisės aktus. Jei ši technologija pasiteisins, bus svarstoma galimybė ją pasiūlyti ir antstolių kontoroms.

Su praktine antstolių darbo virtuve Nyderlandų antstoliai taip pat susipažino Antstolių Virginijos Meškauskienės ir Irmanto Gaidelio kontoroje. Antstolis I. Gaidelis pasidalijo savo patirtimi ir faktinių aplinkybių konstatavimo srityje. Lietuvoje tai yra populiariausia antstolių paslauga: antstoliai klientų užsakymu kasmet konstatuoja apie 3 tūkst., įvairiausių faktinių aplinkybių. Ir visus 22 paslaugos teikimo metus antstolio sudarytas faktinių aplinkybių konstatavimo protokolas laikomas oficialiu rašytiniu įrodymu. Tuo metu Nyderlanduose oficialaus rašytinio įrodymo statusas  faktinių aplinkybių konstatavimo protokolui suteiktas tik 2025 m. sausio1 d.

Lietuvos antstolių rūmų valdytojos D. Šnirpūnės žodžiais, Lietuvoje gali būti naudinga Nyderlanų kolegų patirtis padedant savo klientams pasiruošti skolos priteisimo procesui. „Jei Nyderlanduose neišnaudota galimybė piginti skolų išieškojimą yra procedūrų perkėlimas į elektroninę erdvę, tai mūsų šalyje turime daug neišnaudotų galimybių anksčiau pradėti bendravimą su potencialiais skolininkais ir tokiu būdu jiems padėti išspręsti finansines problemas be priverstinio išieškojimo proceso“,– sako D. Šnirpūnė.

Šiuo metu Nyderlanduose dirba 601 antstolis ir veikia 120 antstolių kontorų, turinčių 2,8 tūkst. samdomų darbuotojų. Vienas Nyderlandų antstolis vidutiniškai aptarnauja 29,8 tūkst. gyventojų. Lietuvoje yra 107 antstoliai ir kiekvienas jų vidutiniškai aptarnauja 26,8 tūkst. gyventojų.

SEKITE MUS FACEBOOK!

Grįžti atgal